Ilm ja kliima

Kliendi tagasiside

Ilm on atmosfääri olek, mis pidevalt muutub. Antud momendil iseloomustab ilma meteoroloogiliste elementide kompleks. Kliima on antud kohale paljude aastate lõikes iseloomulik ilmastikurežiim. Rahvusvaheliste kokkulepete kohaselt on kliimaanalüüsideks sobiv andmerida 30 aastast pikk, minimaalselt 10 aastat.

  • Õhutemperatuur

Ööpäeva, kuu või aasta keskmine õhutemperatuur, samuti ka ekstremaalsed väärtused nagu minimaalne ja maksimaalne õhutemperatuur. Mõõdetakse üle Eesti paiknevate automaatjaamadega tunnise intervalliga.

  • Sademete hulk

Sademete hulga all mõeldakse vedela veekihi paksust (millimeetrites), mis tekiks sademetest pinnale eeldusel, et sealt vett ära ei valgu, pinnasesse ei nõrgu ega aura. Ööpäeva, kuu või aasta sademete hulk. Mõõdetakse üle Eesti paiknevate automaatjaamadega tunnise intervalliga. Andmeid kasutatakse näiteks veekasutuse aruandes.

  • Kliimanormid

Kliimanormid ehk pikaajalised keskmised arvutatakse konkreetsete seirejaamade 30 aasta pikkuse andmerea põhjal. Kasutusel on perioodid 1961-1990, 1971-2000 ja 1981-2010. Norme arvutatakse õhutemperatuuri, sademete, õhuniiskuse, tuule, õhurõhu, pilvisuse ja päikesepaiste kohta. Normide abil saab iseloomustada kuu või aasta ilmastikku (normist kõrgem, tavapärane või madalam).

  • Operatiivsed vaatlusandmed

Tunnise intervalliga uuenevad peamised meteoroloogilised elemendid: õhutemperatuur, sademete hulk, õhurõhk, õhuniiskus, pilvisus ja nähtavus ning tajutav temperatuur, samuti UV indeks.

Väljaanne aastaraamatute sarjas, mis annab ülevaate Keskkonnaagentuuri meteoroloogilisest seire­võrgust, tehtud meteoroloogiliste mõõtmiste tulemustest, samuti kasutatud instrumentidest, muudatustest mõõtmismetoodikas jne. Ülevaade antakse nii meteoroloogilise aasta kui ka kalendrilise aasta kohta 25 jaama andmete alusel. Pdf formaadis.

  • Hoiatuskriteeriumid

Ohtlike ilmanähtuste hoiatustasemed ja –kriteeriumid ning nähtuse territoriaalne ulatus. Näide: Tase 1 – tuulepuhangud ≥15 m/s sisemaal (30% territooriumil), ≥20 m/s rannikul.

Lisainfo:

Miina Krabbi

miina.krabbi@envir.ee

6660916, 5221818

Viimati uuendatud: 26. September 2018

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.