Hundi arvukuse geneetiline uuring

Keskkonnaagentuuri juhitava ELME projekti raames katsetati Eesti hundipopulatsiooni suuruse määramist geneetilise uuringu abil.

Hundi arvukust on seni Eestis hinnatud nn klassikaliste loendusmeetoditega (kütitud loomad, vaatlused, jäljed). Traditsiooniliste meetoditega võivad aga kaasneda hinnanguvead, millel on erinevaid põhjuseid, nagu jäljeloenduseks ebasobivad lumevaesed talved, ebaühtlane küttimissurve jne. Ka on nii jälgede kui ka loomavaatluste järgi eri isendeid raske kindlaks teha, mistõttu tekib sama isendi mitmekordse loendamise oht. Mõned karjad võivad aga hoopis tuvastamata jääda. Hindamaks, kui palju on meie metsades hundi isendeid tegelikult, võib abi olla teaduspõhisel lähenemisel DNA kaudu.

2018.–2020. a toimunud uuringu käigus eraldati DNA ning tuvastati isendid ja loomade sugu nii kütitud huntide koeproovidest kui ka väljaheiteproovidest. Lisaks analüüsiti huntide murtud lammastelt kogutud süljeproove. Koerte ja hübriidide välistamiseks kasutati koerte vereproove.

Peamise analüüsimaterjali ehk väljaheidete kogumisse sai oma panuse anda igaüks. Väljaheiteid koguti 2019. a kevadeni eelkõige Mandri-Eestist.

Proovide kogumisel ja säilitamisel paluti järgida juhendit.

Proovide kogumiseks sai unikaalse märgistusega kogumiskotte ja juhiseid koordinaatoritelt või proovide kogumiskohtadest. Kogutud proovid paluti toimetada koordinaatoritele või kogumiskohtadesse.

Analüüside tulemused avaldatakse veebikaardil.

Lisaks Keskkonnaagentuurile lõid uuringus kaasa Eesti Jahimeeste Selts, Keskkonnainspektsioon, Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium.

 

Lisainfo:

Marko Kübarsepp, marko.kubarsepp@envir.ee, +372 528 0850

Madli Linder, madli.linder@envir.ee, +372 5334 5379

Viimati uuendatud: 28. Detsember 2020

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.