Võrtsjärv

Võrtsjärv on Peipsi järve järel suuruselt Eesti teine järv (269 km2). Võrtsjärve valgla on 3380 km2. Järve voolab üle 20 jõe, oja ja kraavi. Välja voolab vaid Emajõgi, mis suubub Peipsi järve.

Võrtsjärve loomastik

Võrtsjärves leidub rohkem kui 250 zooplanktoni taksonit. Suurim rühm on keriloomad.
Põhjaloomastiku moodustavad Võrtsjärves kaks suurt rühma: surusääsklased ja väheharjasussid.
Võrtsjärve kalastik koosneb 35 liigist. Arvukaimad kalaliigid järves on haug, angerjas, latikas ja koha.

Linde on Võrtsjärvel nähtud rohkem kui 200 liigist, millest ligi 140 on haudelinnud. Viimastest omakorda 56 pesitseb vahetult järvel. Liigirikkaimad seltsid on kurvitsalised, värvulised ja hanelised.

Kahepaiksetest on Võrtsjärves kohatud kuut liiki: tähnikvesilikku, kärnkonna, rohukonna, rabakonna, veekonna ja tiigikonna.

Võrtsjärves ja selle kaldavööndis võib kohata poolveelise eluviisiga imetajaid, nagu mügrit, ondatrat, kobrast, saarmast.

Võrtsjärvest, sh ka järve loomastikust, saab lugeda nt Eesti Entsüklopeediakirjastuse raamatust "Võrtsjärv".

Võrtsjärve taimestik

Võrtsjärve taimestik koosneb umbes 600 taksonist.
Suurtaimi on üle 100 liigi. Kõige tavalisem on tähk-vesikuusk. Sellele järgnevad harilik pilliroog, järvkaisel, kollane vesikupp ja kaelus-penikeel. Ohtruse poolest on esikohal harilik pilliroog, luigelille ja järvkaisla ees. Kõige rohkem on Võrtsjärves veesiseseid taimi, järgnevad kaldaveetaimed ja ujulehtedega taimed.

Vetikaid on Võrtsjärves määratud üle 500 taksoni. Esineb kaks suurt rühma - sinivetikad ehk tsüanobakterid ja ränivetikad. Teised vetikarühmad on vähemuses.

Võrtsjärvest, sh ka järve taimestikust, saab lugeda nt Eesti Entsüklopeediakirjastuse raamatust "Võrtsjärv".

 

Viimati uuendatud: 28. Märts 2016

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.