Sa oled siin

Kahepaiksete vabatahtlik seire

Sel aastal toimub Keskkonnaagentuuri eestvedamisel kahepaiksete vabatahtlik seire, mille käigus kogutavad andmed toetavad ja täiendavad riiklikku seiret ning parandavad teadmisi kahepaiksete levikust Eestis. Seires on oodatud osalema kõik loodushuvilised!
 
Vaatluste tegemise aeg algab, kui kahepaiksed kogunevad kudemisveekogudele ning lõpeb nende talvituma suundumisega. Vaatlusi saab edastada LVA äpi kaudu või sisestada otse Loodusvaatluste andmebaasi lehele https://lva.keskkonnainfo.ee/.
 

Kui soovite edastada korraga palju vaatlusi, saab kasutada vabatahtliku seire vormi loodusvaatluste andmebaasi veebilehel: https://lva.keskkonnainfo.ee/default.aspx?id=-1155560181&state=33;2098459831;est;lvasis;

Võimalusel tuleb määrata konn ilma teda kätte võtmata, kuid vahel on tunnuste nägemiseks vaja vaadata konna kõhu poolt. Kuigi Eesti kahepaiksed inimesele ohtu ei kujuta, tuleb siiski olla ettevaatlik.

  • Jaheda ilmaga konna kätte võttes on soovitatav kasutada kinnast.
  • Kui oled katsunud kärnkonna, tuleb käsi enne teiste konnade katsumist hoolikalt pesta või kasutada puhast kinnast. Kärnkonna mürk on teistele konnadele ohtlik!
  • Kui astud kummikutega sigimisveekogusse, tuleb jalanõusid kuuma veega pesta ja päikese käes täielikult kuivatada. Nii väldid kahepaiksete haiguste edasikandmist.

Tähelepanu!

Juhul, kui leiate sigimisveekogudest või nende ümbrusest ebatavaliselt palju teadmata põhjusel hukkunud kahepaikseid, siis teavitage sellest esimesel võimalusel Keskkonnaagentuuri (triin.edovald@envir.ee). Tegemist võib olla keskkonnamürkide või haiguspuhanguga, mis inimesele ohtu ei kujuta, kuid väärib teadlaste ja looduskaitsjate tähelepanu. Lisage kindlasti kirjale võimalikult täpne asukoht ja foto, millel on näha ümbritsevat maastikku.

 

Kahepaiksete seire aastal 2020 – vahekokkuvõte

12.05.2020 seisuga on 2020 aastal tehtud 152 kahepaiksete vaatlust vabatahtlike poolt. Eelmisel aastal samaks ajaks oli sisestatud 80 kahepaiksete vaatlust. Kuigi vaatluste arv on pea kaks korda suurem kui eelmisel kevadel, on ometi mitmed vaatlejad kirjeldanud kahepaiksete puudumist või vähesust neile teadaolevates sigimisveekogudes. Täpsemalt saame konna-aastat kommenteerida, kui suve lõpuks laekuvad ka ametliku seire tulemused.

2020. aasta kevadel on seni kõige rohkem vaadeldud harilikku kärnkonna – 58 vaatlust. Järgnevad rohukonn (43), rabakonn (16) ja tähnikvesilik (17). Neljal korral on märgatud harivesilikku ning seitsmel korral juba ka rohelisi konni. Mõnel puhul on jäänud vaatlust tehes liik täpsustamata pruunide ja roheliste konnade osas, kuid ka need vaatlused on meile oluline info kahepaiksete sigimisveekogude seires. Roheliste konnade ning kõre tipp-aeg on aga ka alles ees nii et ei tasu meelt heita, kes veel nendega kohtunud pole.

Kõige rohkem on vaadeldud täiskasvanud isendeid maal ja vees; on ka omajagu kudu vaatlusi ning esimesest mai nädalast ka juba esimesed kulleste vaatlused.

Omamoodi rekord – kõige esimene kahepaiksete vaatlus sisestati juba 20. veebruaril kui Saaremaal märgati harilikku kärnkonna.

Kõige rohkem vaatlusi on sisestatud Võrumaalt (26 tk) ja Viljandimaalt (26); järgnevad Lääne-Virumaa (24) ja Harjumaa (18). Ühtegi vaatlust ei ole hetkel Valgamaalt.

Vaatlusi on sisestanud 34 inimest. Ühe seiraja poolt sisestatud vaatluste rekord on hetkel 23 unikaalset vaatlust.

Eriti uhke võib olla selle üle, et inimeste huvi vabatahtliku seire ning kahepaiksete osas muudkui suureneb, sest FB Vabatahtlike seire grupiga on liitunud nüüdseks 171 liiget.

Seire

Lisainfo ja kontakt:

Triin Edovald
e-post: triin.edovald@envir.ee

 

Viimati uuendatud: 14. September 2020

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.