Loobu jõgi Loobu pais

Loobu pais asub Lääne-Virumaal, Kadrina vallas, Loobu külas. Projekt  käsitleb Loobu jõel kalade rändetee avamist ning paisjärvede settest puhastamist. Loobu jõgi kuulub keskmise suurusega Soome lahe vesikonna jõgede hulka. Jõe pikkus on 62 km, valgala on suhteliselt väike (308 km2) ja kitsas. Lisajõgesid on vähe, olulisemateks on Udriku oja, Vohnja peakraav ning Läsna jõgi. Jõe ülem- ja keskjooks asuvad Lääne‑Virumaal, alamjooks jääb Lääne-Virumaa ja Harjumaa piirile, jõe suudme-eelne osa Harjumaa territooriumile. Jõe ametlikuks alguseks on Jõepere külas asuv Pundi järv (Rakverest 12 km edela poole), kuid madalvee perioodidel püsiv väljavool järvest puudub. Püsiva toite saab jõgi allikasoost 0,5-1 km allpool Pundi järve. Jõe ülemjooks paikneb Pandivere kõrgustikul, keskjooks läbib Kõrvemaa kirdeosa ning alamjooks jääb Põhja‑Eesti rannikumadalikule.

 

Loobu pais mõjutab jõge ülesvoolu ca 1 km ulatuses. Paisjärveline jõeosa, milles jõgi on püsivalt väljunud oma looduslike kallaste vahelt, moodustab sellest 500-600 m.  Looduslik jõesäng paisjärve kohal on olnud küllalt suure languga jõeosa. Paisjärves on vana jõesängi kohal säilinud vooluosa, kaldavöönd on enamasti madalaveeline, sinna on toimunud täiendav setete kogunemine ning kinnikasvamine veesisese suurtaimestikuga.

 

Järvelise eluviisiga ning suurtele paisjärvedele omastest kalaliikidest sobib Loobu paisjärv vaid ahvenale, kelle levik Loobu jões seondubki peamiselt ainult paisjärveliste jõeosadega.  Jõeforelli arvukus on paisjärves väga väike, peamiselt on tegemist läbirändel olevate isenditega.  Ojasilm ja trulling puuduvad või esinevad juhuslikult, luukaritsat ja haugi noorjärke võib esineda arvukamalt kui looduslikes jõeosades.

 

Jõe kaldale ligipääsuks eemaldatakse puittaimestik. Ehituse ajaks tuleb alandada paisjärve veetaset. Paisjärve parema kaldaga paralleelselt kaevatakse pinnasesse 115 m pikkune kanal. Kanali põhjalaius on 1 m, nõlvus kuni kanali põhjast kuni 1 m kõrguseni 1:3, ülevaltpoolt 1:2. Kanali nõlvad kindlustatakse kuni 1 m kõrguseni veerisega, ülevaltpool heintaimedega. Kanalisse, ca 1/2 ulatuses põhjapinna sisse, paigaldatakse voolurahustusrahnud (kivid läbimõõduga 0,2…0,6 m). Kanalisse paigaldatakse ka koelmumaterjali (sõelutud kruusa). Kalapääsu kanali väljapääsule (sissevoolule) ehitatakse betoonist seiresektsioon. Seiresektsioon varustatakse kalaloenduri ja sulgemisvarjaga. Paigaldatakse ujuv poom (ümarpalk või õhukindlalt suletud plasttoru). Kindlustatakse jõekallast kivikindlustisega. Lammutatakse allavoolu paiknevad vana silla varemed. Lammutamisel saadav materjal purustatakse ja kasutatakse kohapeal kärestiku kujundamiseks. Ehituse käigus rikutud haljastus ja teekatted taastatakse.

 

Objekt valmib oktoober 2011

 

Fotod:

 

Loobu

 

Loobu

 

Loobu

 

Loobu

 

Loobu

 

Loobu

22.09.2011

Loobu


22.09.2011

 

Vaata ka Aktuaalse kaamera uudislõiku

 

 

 

Viimati uuendatud: 21. Oktoober 2014

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.