Sa oled siin

Mustoja jõgi Vihula alumine pais

Vihula pais asub Lääne-Viru maakonnas, Vihula vallas, Vihula külas. Mustoja asub Lääne-Virumaal, oja pikkus 28 km, valgala 135 km2. Oja lähteks on 2 km Vatku külast idapool olevalt soiselt alalt algav magistraalkraav. Oja suubub Soome lahte Altja oja ja Vainupea jõe (Võsu ja Kunda linna) vahelisel alal. Tähtsamad lisaojad on Annikvere ja Areda oja.Looduslike eelduste poolest on Mustoja üks paremaid lõheliste elupaiku Eestis. Väga hea hüdromorfoloogiline kvaliteet on säilinud oja alamjooksul, 6,8 km pikkusel lõigul suudmest kuni Vihula mõisa paisuni. Sellel ojalõigul on väga suur lang, mis tähendab, et ojal on rohkesti kärestikke ja kiirevoolulisi kivise-kruusase põhjaga jõelõike. Piisava allikalise toite olemasolu tagab, et ojas säilib piisavalt vett ja kalade sobivaid elupaiku ka madalvee perioodidel, mis tihti on Eesti jõgedes üks olulisemaid kalastikku limiteerivaid tegureid. Kuigi oja alamjooksul olevad Vihula paisjärved halvendavad oja vee kvaliteeti (paisjärvedes vesi soojeneb liigselt ja aegajalt võib vetikate massilise vohamisega kaasneda orgaaniline reostus ojas), suudab oja väga hea hüdromorfoloogiline kvaliteet selle negatiivsed mõjud kalastiku jaoks kompenseerida.

Ehitustööd toimuvad paisu juures paremal kaldal, vasaku kalda nõlvajalamil, jõe sängis ja paisul. Kalapääsu ümberehituseks vajaminev ehitusmaterjal, kivi asub kohapeal jõesängis, betoonsegu tuleb juurde vedada. Ehitustööd on soovitatav teha suvise madalvee ajal kui veesügavus paisust allavoolu on keskmiselt 0,5 m tööalal. Jõe kallaste kõrgus paisu all paremkaldal on 1 m ja vasakkaldal 3,5 m. Jõkke pääseb paremkaldalt veskist allavoolu kus on võsa ja puid. Ehitusega rikutud haljastus ja teed tuleb taastada.

Objekt valmib september 2011

Fotod:

Mustoja

 

Mustoja

 


Mustoja

 

Mustoja

 

Mustoja

 

Mustoja

 

Mustoja

 

Mustoja

 

Viimati uuendatud: 6. Oktoober 2015

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.