Sa oled siin

Pressiteade: Eestis loeti esimene hõbehaigru värvirõngas

Hõbehaigur22. septembril õnnestus linnuvaatlejal Trinus Haitjemal Läänemaal Haeskas ära lugeda hõbehaigru rõngakood E12.  Matsalu rõngastuskeskusele teadaolevalt pole Eestis varem ühtegi hõbehaigru rõngast ära loetud.

Hõbehaigrute levik Eestis on suurenenud alles viimastel aastatel. Kuni 2004. aastani oli liik veel Eesti Ornitoloogiaühingu Harulduste Komisjoni nimekirjas. Nüüdseks on hõbehaigur Eestis ka pesitsema asunud ja kohalike vete ääres näeb vahel juba kümneid linde korraga. Ka Haeskas leitud rõngaga haigur oli koos 28 liigikaaslasega Matsalu lahel toitumas.

 

Foto: Kaarel Kaisel

Haeskas leitud rõngaga hõbehaigur märgistati tänavu 3. juunil pesapojana Läti hõbehaigu märgistamisprojekti raames Kanierise järvel.  Seega saab leidu käsitleda, kui noorlinnu pesast lahkumise järgset hajumist põhja suunas. Trinus Haitjema jälgib Haeskas linde regulaarselt ning viimase paari nädala jooksul on ta vaadelnud kahte oranži rõngaga ja ühte kollase rõngaga hõbehaigrut. Seega on Haeskas liikumas veel vähemalt üks tõenäoliselt Läti projekti haigur ning kollane rõngas viitab Poola projektile. Keskkonnaagentuuri Matsalu rõngastuskeskuse spetsialist Olavi Vainu:  „Oleme saanud esimese infokillu, kust pärinevad hõbehaigrud, keda meil üha sagedamini vaadelda saab. Jääme lootma õnnelikule juhusele, et keegi ka need teised rõngad ära loeks.“

Rõngaleidudest teatamine on oluline, sest nende abil saadakse palju informatsiooni lindude rändeteedest, rändekiirusest, east, populatsioonide levikust ja lindude käitumisbioloogiast. Seetõttu ootab Matsalu rõngastuskeskus teateid kõigist rõngaleidudest e-mailile matsalu@envir.ee . Kel elektroonilisel teel teatamise võimaluse puudub, saab leiust teavitada ka postiaadressil Keskkonnaagentuur Matsalu rõngastuskeskus, Penijõe, Lihula vald, Läänemaa. Samuti võib ühendust võtta  telefonil 4724221 või mobiiltelefonil 53003289.

Matsalu rõngastuskeskus koordineerib lindude ja nahkhiirte märgistamist Eestis. Muuhulgas arhiveeritakse keskusesse jõudvad rõngaleiud ja teavitatakse neist rõngastajaid, leidjaid ning vajadusel ka teise riikide rõngastuskeskusi. Linde on Eestis rõngastatud 104 aastat. 1970. aastal asutati kogu rõngastustegevuse koordineerimiseks ja andmete koondamiseks Matsallu (Penijõele) rõngastuskeskus. 2014. aasta algusest kuulub Matsalu Rõngastuskeskus Keskkonnaagentuuri koosseisu.

Fotol olevad haigrud on pildistatud augusti lõpus Matsalus.

 

Lisainfo:

Olavi Vainu

Keskkonnaagentuur

Matsalu rõngastuskeskus

olavi.vainu@envir.ee

4724221

 

Kadri kauksi

Keskkonnaagentuuri pressiesindaja

kadri.kauksi@envir.ee

53303448

Viimati uuendatud: 16. Detsember 2014

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.