Sa oled siin

Eesti ja Läti kaardistasid ühiste veekogude seisundit

Kolmapäev, 19. Veebruar 2020
Eesti ja Läti kaardistasid ühiste veekogude seisundit
Eesti ja Läti kaardistasid ühiste veekogude seisundit

Eesti ja Läti ühised veekogumid on valdavalt heas seisundis, kuid seni on seisundi hindamise põhimõtetes olnud riigiti mõningaid erinevusi. Veebruaris lõppeva projekti „Piirideta veekogud“ raames valmisid nüüd aga Eesti ja Läti veekogudele ühtlustatud seisundihinnangud. Samuti pandi paika mõlemale riigile sobiv seirekava ja meetmeprogramm.

Eestist voolavad läbi mitu Koiva ja Salatsi jõgikonna veekogu, mis asuvad peaasjalikult Läti aladel. Selliste veekogude puhul on tihti vaja mõlema riigi panust, et selgitada probleeme ja kavandada tegevusi murekohtade lahendamiseks. Ühiste probleemidena leiti näiteks, et järvedesse on ajapikku settinud palju orgaanikat, mis halvendab vee kvaliteeti. Samuti on ühistel jõgedel paisud, mis takistavad kalade rännet.

Keskkonnaameti vee peaspetsialist Elina Leineri sõnul tuleb probleemiga tegeleda selle tekkekohas, sest ainult nii on võimalik vee hea seisundi saavutamine ja hoidmine. „Ühe riigi tegevustest jääb väheks, kui sama murekoht on ka teiselpool piiri,“ selgitab Leiner.

Projekti „Piirideta veekogud“ („Water bodies without borders“) tulemusi tutvustatakse 26. veebruaril 2020 Hedon Spa konverentsikeskuses Pärnus. Seminar algab kell 10 ning muu hulgas antakse seal ülevaade projekti käigus valminud ühisest pinnavee seireprogrammist, ühisest meetmeprogrammist veekogude seisundi parandamiseks ja nende aluseks olnud töödest. Oodatud on kohalike omavalitsuste keskkonnaspetsialistid, vee-ettevõtete esindajad ja teised valdkonna ning veekogude seisundi vastu huvi tundjad.

Tasuta seminarile saab registreeruda aadressil https://bit.ly/39Ufj5V. Seminari päevakava ja lisainfot projekti kohta leiab ühisprojekti kodulehelt www.wbwb.eu. Seminar toimub inglise keeles.

Projekti juhtpartner on OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskus. Projekti partnerid Eestist on Keskkonnaamet, Keskkonnaagentuur ja Keskkonnaministeerium, Läti poolt Läti Keskkonna, Geoloogia ja Meteoroloogia Keskus, AS AKTiiVS ja Burtnieku omavalitsus. Projekti elluviimine toimub perioodil 01.03.2018–28.02.2020. Eesti-Läti koostööprojekti rahastasid Euroopa Regionaalse Arengu Fond, partnerid ja SA Eesti Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisainfo:

Tiia Kaar

Projekti juht

tiia.kaar@klab.ee
tel 514 4807

Kadi Trepp

Keskkonnagentuuri projektijuht

kadi.trepp@envir.ee
tel 5697 0151

Elina Leiner

Keskkonnaameti projektijuht

elina.leiner@keskkonnaamet.ee
tel 5689 9533

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.