Sa oled siin

Eesti õhusaasteainete heitkogused aastatel 1990-2018

Esmaspäev, 30. Märts 2020
Eesti õhusaasteainete heitkogused aastatel 1990-2018
Eesti õhusaasteainete heitkogused aastatel 1990-2018

Inimkonna tegevus on kord juba selline, et sellega kaasneb hulk heitmeid meid ümbritsevasse keskkonda. Üks hästi jälgitav ja mõõdetav indikaator inimtegevuse mõju kohta on lämmastikoksiidide (NOx) tase meid ümbritsevas keskkonnas.

Lämmastikoksiidid tekitavad sudu ja happevihma ja ühtlasi soodustavad inimeste tervisele kahjulike peenosakeste teket. Peamised lämmastikoksiidide heitkoguste allikad on energeetika ja maanteetranspordisektor – vastavalt 28% ja 22% heitkogustest. Muude liikuvate heiteallikate osakaal oli 2018. aastal 17% ja mittetööstusliku põletamise osakaal 16%.

Joonis

Aga sellest kõigest saab täpsemalt lugeda raamatust "Eesti õhusaasteainete heitkogused aastatel 1990-2018," mis on kättesaadav siit: https://www.keskkonnaagentuur.ee/sites/default/files/eesti_ohusaasteainete_heitkogused_aastatel_1990-2018.pdf

Hea uudis on see, et lämmastikoksiidide heitkogused on aastast 1990 vähenenud ca 60% ning see näitab järjest kasvanud majanduse kontekstis seda, et mingis osas oleme keskkonna kaitsel olnud edukad. Keskkonnaagentuur jälgib õhukvaliteeti lokaalselt mõõtejaamades üle Eesti, aga ühtlasi kasutame ka kaugseiret - näiteks Sentinel-5p satelliidilt saadud informatsiooni. 

Joonis

Satelliidil on mõõteinstrument nimega TROPOMI, mis võimaldab muuhulgas lämmastikoksiidide muutusi troposfääris ja stratosfääris jälgida. Satelliidipiltidelt näeb nii mõndagi. Viimase kuu aja jooksul on inimtegevus märgatavalt pidurdunud ja inimesed liiguvad vähem ringi. See paistab ka kosmoses tiirutavalt satelliidilt välja. 

Valge ala pildil on küll pilvede taga peidus, aga näiteks Põhja-Itaalia kohal on NOx hulk kuu ajaga oluliselt vähenenud. Sama trendi on märgatud ka mujal maailmas. Mida see tähendab? Peamiselt tähendab see seda, et inimesed saavad oma käitumisega õhusaastet päris oluliselt mõjutada. Tarbi vähem, sõida vähem ning eelista uuemaid autosid, mille summutist väljuvad heitgaasid on puhtamad. Nagu meile meeldib öelda: kõige parem kilomeeter on sõitmata jäänud kilomeeter.

Sat1

Sat2

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.