Sa oled siin

Eestis sai jälgimisseadme esimene põdrapull

Teisipäev, 29. September 2015
Põdrapull
Põdrapull Foto: Marko Kübarsepp

Keskkonnaagentuuri eluslooduseosakonna ulukiuurijatel õnnestus satelliit-telemeetrilise jälgimisseadmega varustada esimene põder - täiskasvanud põdrapull.

 

Pull tabati varitsuse käigus uinutinoole abil Pärnu- ja Viljandimaa piiril Soomaa Rahvuspargi servaalal. Paigaldatud jälgimisseade fikseerib praegu iga nelja tunni tagant geograafilise asukohapunkti ning saadab satelliidi kaudu andmed uurijate arvutisse. Märgistatud loomast teavitati ka piirkonna jahimehi, et nad teaksid hoiduda tema küttimisest. Jälgimisseade on kinnitatud ümber põdra kaela 8 cm laiuse valge kaelarihmaga, mistõttu on see hästi märgatav ka hämaral ajal.

Kokku on kahe aasta jooksul plaanis märgistada kümme põtra, et uurida põdra liikumisala suurust, elupaigakasutust, käitumisbioloogiat jne. Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel toimuv põdrauuring sisaldab lisaks märgistatud loomade jälgimisele ka põdra siseparasiitide uuringut, samuti katsetatakse põdra arvukuse hindamist talvel kogunenud pabulahunnikute arvu järgi.

Keskkonnaagentuuri ulukiuurijad on siiani sarnaste seadmetega varustanud ja jälginud metskitsi, metssigu, ilveseid ja hunte. Keskkonnaagentuuri tehtavad metsloomade rakendusuuringud toetavad ulukiseiret ning on olulised nende liikide jaoks sobilike kaitsemeetmete väljatöötamisel.

Lisainfo:

Rauno Veeroja

tel. 5083269

Keskkonnaagentuuri eluslooduseosakonna peaspetsialist,

põdrauuringu koordinaator

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.