Sa oled siin

Eriolukord suurendab vajadust koguda ilma kohta lisaandmeid

Reede, 03. Aprill 2020
Eriolukord suurendab vajadust koguda ilma kohta lisaandmeid
Eriolukord suurendab vajadust koguda ilma kohta lisaandmeid

Kuna regulaarsed liinilennud on peatunud, lõppes ka teatava hulga meteoroloogiliste andmete laekumine lennukitelt. Selle tühimiku kompenseerimiseks saadab Keskkonnaagentuuri Tallinn-Harku aeroloogiajaam alates eilsest välja täiendavaid raadiosonde.

„Keskkonnaagentuur teeb koostöös teiste riikide ilmateenistustega ilmaprognoose ning edastab inimeste tervise ja vara kaitseks hoiatusi ohtlike ilmanähtuste kohta,“ rääkis Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala. „Paljudele on kindlasti üllatus, et ilmamudelid saavad lisaks maapealsetele seirevõrkudele andmeid ka regulaarseid liinilende teostatavatelt õhusõidukitelt, mis on varustatud mõõte- ja andmevahetusseadmetega.“  

Praegu ei laeku liinilennukitelt enam kõiki meteoroloogilisi andmeid, mis on täpsete ilmaprognooside koostamise eelduseks. „Ohtlike ilmastikunähtuste hoiatuste koostamiseks ning näiteks ka Eestile eile lähenenud ja öösel möllanud tormi kulgemise parimaks prognoosimiseks on need andmed hädavajalikud,“ lisas Ala.

Sarnane olukord ehk vajadus lisasondid välja saata oli ka 2008. aastal, kui Islandi vulkaanipurske tõttu lennuliiklus mõneks ajaks seiskus. Toona saadeti neid nädal aega järjest iga päev. Praeguses olukorras võib tihedamate vaatluste periood kujuneda veelgi pikemaks.

Esimene täiendav raadiosond saadeti ilmaõhupalliga Tallinn-Harku aeroloogiajaamast välja eile pärastlõunal ja sellelt sai Keskkonnaagentuur kõrgemate õhukihtide õhuniiskuse muutumise, tuule suuna ja kiiruse infot.

Tallinn-Harku aeroloogiajaam läbis hiljuti suurema uuenduse. Märtsi lõpus võeti jaamas kasutusele uus raadiosondide välja saatmise automaatjaam, mis võimaldab varasemast mitmeid kordi tihedamat andmesidet, analüüsi ja seeläbi ka täpsemat ilmaprognoosi koostada. Automaatjaama uuendamise kohta koostatud video on kätte saadav siin: https://youtu.be/YmMlxNRr86w

 

FotoFoto

Fotod: Tallinn-Harku aeroloogiajaama uhiuus sondeerimisjaam; Ilmaõhupalli küljes kuni 30 km kõrgusele õhku tõusev raadiosond

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.