Sa oled siin

Euroopa Keskkonnaamet: Taastuvenergia eesmärkide saavutamine Euroopas nõuab ühiseid pingutusi

Neljapäev, 03. Jaanuar 2019
Euroopa Keskkonnaamet: Taastuvenergia eesmärkide saavutamine Euroopas nõuab ühiseid pingutusi
Euroopa Keskkonnaamet: Taastuvenergia eesmärkide saavutamine Euroopas nõuab ühiseid pingutusi

Taastuvate energiaallikate osakaal Euroopa Liidu energiatarbimises on alates 2005. aastast kahekordistunud. Viimastel aastatel on aga kasv aeglustunud, eriti tänu energiatarbimise suurenemisele ja edusammude puudumisele transpordisektoris. Euroopa Keskkonnaameti (EEA) uus aruanne näitab, et ELi liikmesriigid peavad suurendama oma jõupingutusi 2020. aastaks seatud eesmärgi saavutamiseks.

 

EEA aruandes "Taastuvenergia Euroopas - 2018" tuuakse välja taastuvate energiaallikate kasutuselevõtmine ELis, tuginedes 2016. aasta ametlikele andmetele ja 2017. aasta esialgsele hinnangule.

Aruandest selgub, et taastuvenergia osakaal energia lõpptarbimises ELis suurenes. 2015. aastal oli taastuvenergia osakaal energia lõpptarbimises 16,7%, 2016 aastal 17% ja 2017. aastal on hinnanguliselt 17,4%.

Kuigi EL püsib oma eesmärgi kursil, et 2020. aastaks on taastuvenergia osakaal 20% energia lõpptarbimisest, aeglustavad osad liikmesriigid, kelle energia lõpptarbimine on suurenenud, kogu ELi liikumist eesmärgi suunas.

Taastuvenergia osakaalu jõulist kasvu energiatarbimises soodustavad õiguslikult siduvad riiklikud üldeesmärgid, mis on kehtestatud taastuvatest energiaallikatest toodetava energia osakaalu suurendamiseks direktiiviga 2009/28/EÜ. Eesti areng 2020. a taastuvenergia osakaalu üldeesmärgi poole on olnud kavandatust kiirem ning kohustus tõsta 2020. aastaks taastuvate energiaallikate osakaal kogu energiatarbimises 25%-ni täideti juba 2011. aastal. Taastuvenergia osakaal moodustas 2016. aastal energia lõpptarbimisest 28,8%, mis on 2017. aastaks hinnanguliselt veidi langenud, moodustades 27,6%. 

Euroopa ühine eesmärk hõlmab ka transpordisektorit, kus liikmesriigid on kohustatud saavutama 2020. aastaks 10% taastuvenergia osakaalu transpordisektori energiatarbimises. Taastuvatest energiaallikatest toodetud energia keskmine osakaal transpordis moodustas 2016. ja 2017. aastal ligikaudu 7%, millest enim levinud energiaallikaks vedelad biokütused (suurim osatähtsus biodiislil, sellele järgnes bioetanool ja muud vedelad biokütused).

ELi liikmesriikides ulatus taastuvenergia suhteline osakaal transpordisektori energiatarbimises alates küllaltki suurest osakaalust 30,3 % Rootsis ja 10,6 % Austrias kuni väikese osakaaluni alla 2,0 % Horvaatias, Kreekas, Sloveenias ja Eestis. Kuigi Eesti omab pingereas viimast kohta, on riiklikul tasemel sätestatud transpordis kasutatava biokütuse osakaalu suurendamiseks konkreetsed eesmärgid ja kohustused aastate lõikes, et jõuda 2020. aastaks seatud eesmärgini kasutada 10% ulatuses taastuvenergiat transpordisektoris.

Seega on EL tervikuna teel 2020. aasta eesmärkide saavutamise suunas, kuid mõnel liikmesriigil tuleb veel lisapingutusi teha, et täita oma kohustused.

Euroopa ühtsete eesmärkide saavutamiseks saab igaüks midagi ära teha. Näiteks eelistades ühistransporti või jala käimist aitame väikeste aga oluliste sammudena.

Euroopa Keskkonnaameti taastuvenergia aruanne: https://www.eea.europa.eu/publications/renewable-energy-in-europe-2018/

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.