Sa oled siin

Jätkusuutlik kosmos – jätkusuutlik Euroopa – jätkusuutlik tulevik

Reede, 06. Detsember 2019
Jätkusuutlik kosmos – jätkusuutlik Euroopa – jätkusuutlik tulevik
Jätkusuutlik kosmos – jätkusuutlik Euroopa – jätkusuutlik tulevik

Euroopa kosmosenädala raames on igati paslik pühendada tähelepanu ka Euroopa Meteoroloogiasatelliitide Kasutamise Organisatsiooni (EUMETSAT) tegevustele. 3-4. detsembrini toimus Darmstadtis EUMETSAT nõukogu kohtumine, kus Eestit esindas Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.

EUMETSAT on 30-st liikmesriigist koosnev valitsustevaheline organisatsioon, mille eesmärk on koguda täpseid ning usaldusväärseid satelliidiandmeid ilma, kliima ja keskkonna kohta. Eesti osaleb EUMETSAT-i kohustuslikes programmides ning valikulises programmis Jason-3. Kohustuslike programmide kaudu panustame näiteks Meteosat sarja satelliitide ning Sentinel missioonide elluviimisesse. EUMETSAT-lt saadav info äikesetormide, udu ja vulkaanituha liikumise ning maa ja mere seisundi kohta on hädavajalik sisend kvaliteetse ilmaprognoosi koostamisel. Viimane aitab aga toetada ühiskonda laiemalt, tuues ohutuse lennu-, laeva- ja maanteeliiklusesse ning inimeste igapäevaellu. Nii ongi Keskkonnaagentuur EUMETSAT andmete ja toodete esmatarbija ja ühtlasi ka volitatud edasi jagaja Eestis.

Lisaks satelliitidelt saadavale infole annab EUMETSAT liikmelisus Eesti ettevõtetele võimaluse osaleda organisatsiooni poolt väljakuulutatud hangetes, mis võivad huvi pakkuda nii IT-ettevõtetele tark- ja riistvara pakkumisel, ehitusettevõtetele hoonete ja rajatiste ehitamise pakkumisel kui tehnoloogiaettevõtetele eriotstarbelise tehnoloogia väljatöötamise pakkumisel.

Kosmosevaldkonna organisatsioonide vahel on tihedad seosed ning laiemad eesmärgid seatakse ühiselt. Oma programmide elluviimisel on EUMETSAT-i võtmepartneriks Euroopa Kosmoseagentuur (ESA). ESA vastutab kosmosesegmendi arendamise eest ning EUMETSAT tagab operatiivse töö (satelliitide väljasaatmise, maasegmendi töö ja muud toimingud missiooni ajal).

Partnerluses Euroopa Komisjoni ja ESA-ga on EUMETSAT ka üheks Copernicuse programmi elluviijaks. Copernicus on Euroopa Liidu Maa vaatlusprogramm, mille eesmärk on pakkuda avaandmeid aidates sellega luua rakendusi, teenuseid ja töökohti erinevates sektorites. Nii EUMETSAT-i kui ESA liikmed aitavad tagada seda, et kaugseire abil tehtavad Maa vaatlused oleksid kättesaadavad säästva arengu eesmärkide täitmiseks, kliimamuutuste hindamiseks ning keskkonnaga seotud väljakutsete lahendamiseks. Satelliitidelt saadava info roll turvalisuse tagamisel on samuti kasvav – seda vajatakse nii riigipiiride valvamisel, mereseires kui rahutagamisoperatsioonidel.

„Värske Euroopa Komisjoni plaan on asutada uus kaitsetööstuse ja kosmose peadirektoraat, mis muuhulgas toetab Copernicuse programmi rakendamist, kliimaeesmärkide saavutamist ning kosmose ja julgeoleku vahelise seose tugevdamist. Sellisest otsusest võib teha julge järelduse, et keskkonna, kliima ja ilmaga seotud küsimuste lahendamine on muutunud samaväärseks julgeoleku ja kaitseküsimuste lahendamisega,“ nendib Taimar Ala.

Euroopa kosmosenädala raames 4-5. detsembril Helsingis toimuva plenaarkohtumise tunnuslauseks on „jätkusuutlik kosmos – jätkusuutlik Euroopa – jätkusuutlik tulevik“, mis ühest küljest viitab vajadusele kosmosetehnoloogiat laiemalt rakendada ja teisest küljest kutsub hoolitsema kosmose keskkonna tervise eest. Eesti on küll väike riik, aga kahe suure kosmoseorganisatsiooni liikmena on meil suured võimalused jätkusuutlikkuse tagamisse panustamiseks.

Taimar Ala

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.