Sa oled siin

Kaitstavaid metsi on rohkem ja raiemaht veidi väiksem

Kolmapäev, 22. Aprill 2020
Kaitstavaid metsi on rohkem ja raiemaht veidi väiksem
Kaitstavaid metsi on rohkem ja raiemaht veidi väiksem

Tänasel virtuaalsel infopäeval tutvustame statistilise metsa inventeerimise (SMI) värsked andmed Eesti metsavaru kohta ning teeme teatavaks 2019 aasta raiemahu eksperdihinnangu.

„Keskkonnaministeerium on nendele andmetele tuginedes astunud mitu olulist sammu – kuulutanud välja kaitsealadel linnurahu tagamiseks raierahu ja võtnud agentuuri andmed aluseks lageraielangi maksimaalset lubatud pindala vähendamisel seitsmelt hektarilt viiele.“ lisas Rene Kokk.

Värske ülevaate kohaselt on Eestis metsamaad kokku 2 332 600 hektarit (2018. aastal: 2 330 800) ehk 51,4% kogu maismaa pindalast (koos veekogudega). Metsaga metsamaa pindala oli meil 2019 aastal 2 142 000 hektarit.

Kaitse alla kuulub Eesti metsamaast 25,4% ning ligi 39% puistutest on meie metsades üle 60 aasta vanad. Eesti metsades leidub kõige rohkem männikuid (31,1%), kaasikuid (29,3%) ja kuusikuid (18,9%).

Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala sõnul on inimeste soov ja vajadus kiiremalt täpsemate metsaandmete vastu ajas kasvanud. „Seetõttu on oluline ka SMI kui ühe olulise andmete kogumise meetodi pidev arendamine ja täiendamine. Oleme võtnud kasutusele kaugseire meetodeid, et saada kiiremat indikatsiooni metsa tagavara muutusest.“

2019. aasta raiemaht on Keskkonnaagentuuri spetsialistide eksperdihinnagu järgi (satelliidipiltidelt leitud lagedate alade võrdlus lageraieteatistega) hinnanguliselt 11 300 000 tihumeetrit. SMI alusel oli 2018. aasta raiemaht 12 741 000 tihumeetrit (võrdluseks 2017 aastal oli see 12 508 240 tihumeetrit).

Keskkonnaagentuuri poolt iga-aastaselt läbi viidav statistiline metsainventuur on valikuuring, millega saab operatiivselt ja ökonoomselt teavet metsade kohta. Meetod võimaldab objektiivselt jälgida metsa dünaamikat riigis tervikuna. SMI põhiülesandeks on metsade ja seal toimuvate muutuste kirjeldamine, sealhulgas raieülevaate andmine.

Selgitavad graafikud

Ettekanded

  • SMI infopäeva täispikkuses saad vaadata siit.

Vaata lisaks

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.