Sa oled siin

Keskkonnaagentuur ja Tartu Ülikooli Mereinstituut koguvad täpsemaid andmeid kalade liikumise ja kalapääsude efektiivsuse kohta

Esmaspäev, 05. September 2016
Lõhe
Lõhe

Keskkonnaagentuur ja Tartu Ülikooli Mereinstituut alustasid koostööd, millega keskkonnaagentuur annab oma valduses oleva kalaloenduri ajutiselt kasutada Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudile, kes loenduri abil teevad kalade rände seiret Eesti jõgedes. Tööde käigus kogutud andmete alusel on võimalik hinnata kalade rändemustrit ja teha järeldusi kalapääsude efektiivsusest.

 

Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala näeb sellisel vahendite ja teadmiste jagamisel põhinevat koostööl suurt tulevikku. „Soovime näha tulevikus veelgi tihedamat koostööd ja rohkem tulemustele orienteeritust. Ühiselt saavutame seatud eesmärgid märgatavalt kiiremini, andmete kvaliteedi paranemisest rääkimata. Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi poolt kogutavad andmed on olulised kõigile osapooltele, riigile on need vajalikud edasiste ostsuste langetamiseks,“ lisas Ala.

Infrapunakiirgusel põhinev skaneerimise tehnoloogia ja kõrge resolutsiooniga kaamera võimaldab tuvastada erinevaid kalaliike, neid loendada, mõõta ja registreerida kala skännerist möödumise täpse aja. Lisaks on kalaloenduri abil võimalik koguda olulisi võrdlusandmeid kalade rände liikumismustrite muutustest aastate lõikes ning hinnata erinevate keskkonnategurite efektiivsust. Loendur on varustatud arvutiprogrammiga, mis salvestab ja esitab kõik kogutud andmed automaatselt, arvutades muuhulgas pikkuste põhjal ka ligikaudsed kaalud. Andmete abil hinnatakse rännete toimumist, nende aegu, ulatust ja intensiivsust. Samuti saab väärtuslikku tagasisidet kalapääsude toimimise kohta.

Kui Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi enda kalaloendur töötab juba kolmandat sügist Pirita jõel hindamaks selle jõe lõhe asurkonna suurust ja rände detaile, siis keskkonnaagentuuri oma plaanitakse kasutada erinevatel väiksematel jõgedel meriforellide uurimiseks, sest just neid andmeid on kõige enam vajaka. 
"Meil on hea meel, et ei pea oma nappe rahalisi vahendeid kasutama teise täiendava loenduri ostmiseks, vaid saame seda laenutada keskkonnaagentuurilt" rõõmustas koostöö üle Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi kalabioloogia ja kalanduse osakonna juhataja Markus Vetemaa.

Kõnealune Vaki Riverwatcher’i kalaloendur soetati 2011. aastal projekti „Tõkestusrajatiste inventariseerimine vooluveekogudel kalade rändetingimuste parandamiseks“ raames Ühtekuuluvusfondi vahenditest. Kõige esimesena paigaldati see Eestis 2011. aastal Loobu jõele, olles tollal Baltimaades esimene automaatne kalade loendamise seade.

Vaata videklippe ema- ning isalõhest, kes läbivad Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi Pirita jõel oleva kalaloenduri. 

Isalõhe, kes läbib Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi Pirita jõel oleva kalaloenduri

Emalõhe, kes läbib Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi Pirita jõel oleva kalaloenduri

Lisainfo:
Kadri Kauksi
Keskkonnaagentuuri avalike suhete peaspetsialist kadri.kauksi@envir.ee
53303448

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.