Sa oled siin

Keskkonnaagentuur uurib Tartu koolide juures õhukvaliteeti

Reede, 20. September 2019
NO2 koguja
NO2 koguja

Keskkonnaagentuur alustas koos Tartu koolidega üle-Euroopalise õhukvaliteedi teemalise kodanikuteaduse projektiga. Eesootava autovaba päeva valguses on nüüd hea analüüsida, millise kvaliteediga on koolide juures välisõhk tegelikult – pole ju saladus, et vanemad oma lapsed just autoga armastavad kooli sõidutada.

Keskkonnaagentuur on Eesti poolseks koordinaatoriks Euroopa Keskkonnaameti poolt juhitavale üle-Euroopalise õhukvaliteedi teemalisele kodanikuteaduse projektile, kus projektis osalevate Euroopa riikide koolide ümbruses mõõdetakse NO2 sisaldust õhus.

Projekti eesmärgiks on uurida, kas kooli tänavapoolses küljes on õhukvaliteet halvem (NO2 sisalduse hulk suurem) kui kooli siseõues ja kui suurel määral.

Sellel esmaspäeval (16. septembril) alustasime projektis osalevate Tartu koolidega õhukvaliteedi hindamist, mille raames paigaldasime koolide juurde neljaks nädalaks NO2 passiivsed difusioonkogujad. Peale kogumisperioodi teostatakse Eesti Keskkonnauuringute Keskuse laboris kogujate analüüs, misjärel antakse hinnang projekti raames püstitatud õhutemaatikat käsitlevatele küsimustele.

Miks on õhk ja selle kvaliteet oluline? Kas see mõjutab otseselt meie tervist ja meid ümbritsevat keskkonda? Milline on õhukvaliteet koolide ümbruses? Millised on õhu saastumise põhjused ja selle tagajärjed? Kuidas saaksime vältida õhu saastumist? Need on olulised küsimused, mis vajavad mõistmist ja arutelu.

Projekt võimaldab koolidel täiendada õppekavalise keskkonna ja õhuvaldkonna temaatika käsitlemist kaasates õpilasi oma kooli ümbruses teostatud õhukvaliteedi tulemuste põhjal arutlema nendel teemadel ning võrdlema saadud tulemusi nii teiste projektis osalevate Tartu koolide kui ka Euroopa koolide mõõtmistulemustega. Ühtlasi võimaldab tõsta õpilaste, õpetajate ja lastevanemate keskkonnateadlikkust ning juhtida tähelepanu kooli ümbruse õhukvaliteedile ning seda mõjutavatele teguritele.

Soovime, et õpilased oleksid keskkonnateadlikud, mõistaksid neid ümbritsevat keskkonda mõjutavaid tegureid ning oma tehtud valikute ja otsuste mõju keskkonnale.

Detailsem kirjeldus projekti kohta on avaldatud Keskkonnaagentuuri kodulehel: https://www.keskkonnaagentuur.ee/et/eesmargid-tegevused/projektid/ule-euroopaline-ohukvaliteedi-teemaline-opilaste-kodanikuteaduse

NO2 koguja

 

Pildil jäädvustus Tartu Mart Reiniku Kooli tänavapoolsest küljest, kus asub ka NO2 passiivne koguja (st pikk peenike hall post).

 

Lisainfo:

Helen Heintalu

Keskkonnaagentuuri andmehaldusosakonna peaspetsialist

Tel: 7330517, e-post: helen.heintalu@envir.ee

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.