Sa oled siin

Keskkonnaaruandlus – mida annab eeskujulikuks olemine?

Kolmapäev, 27. Märts 2019
Keskkonnaaruandlus – mida annab eeskujulikuks olemine?
Keskkonnaaruandlus – mida annab eeskujulikuks olemine?

Vaatle, mõõda, analüüsi ning esmane ülevaade keskkonnast ongi käes. Sarnaseid meetodeid ning ajaskaalat kasutades saame füüsilise keskkonna seisundi riigipiire tundmata ning teadmise, mis osa keskkonnast ning kus piirkonnas on heas seisus, mida tuleb parandada ning kuidas see üleaedseid mõjutab.

 

Keskkonnaagentuur kogub infot keskkonnast ja analüüsib erinevate keskkonnavaldkondade seisundit ning annab nii nagu teisedki riigid, kokkulepitud ajal ja vormis Euroopa Keskkonnaametile aru. Nii saame üle Euroopa teada, milline on meie välisõhu kvaliteet, veekogude seisund, kas heitkoguste vähendamiseks on vaja midagi ette võtta või milline on seis liikidega. Enamgi veel – see on oluline alus selleks, et me teaksime hinnata Euroopa muutuseid valdkondade üleselt, analüüsida ökosüsteeme tervikuna ning jälgida elementide mõju aineringe põhiselt. Nii tuleb teadmine kliimamuutustest ning selle mõjust sotsiaalmajanduslikule olukorrale. 

Et veenduda riikide sarnases ajalisuses ja metoodikas ning teha üle-Euroopalisi keskkonnaseisundi ülevaateid ja järeldusi, teeb Euroopa Keskkonnaamet ülevaateid aruandluse esitamisest. Valminud on 2018. aasta keskkonnaaruandluse kokkuvõtte. Selle aluseks on esitatud aruandlus 12 erineva keskkonnanäitaja osas (välisõhu saaste, kasvuhoonegaasid, vee kvaliteet ja tööstuslik vee kasutumine jms). Rõõm on tõdeda, et Eesti jagab selles üheskoo kuue riigiga kõrget esikohta.

Valdavas enamuses valdkondades, näiteks välisõhu kvaliteet, välisõhu saasteainete heitekoguste inventuur, vee valdkonna aruanded ja tööstusheite aruanded pälvis Eesti kõrgeima võimaliku skoori. Edetabelikoha arvutamise kriteeriumi aluseks olid andmete esitamise õigeajalisus, andmekvaliteet ning vigade automaatkontrolli läbimine.

Eeskujulikul tööl on tähendus – keskkond ei tunne riigipiire ning keskkonnaseisundit peab saama hinnata riikideüleselt samadel alustel. Nii saame faktiliselt võrrelda kogu Euroopa keskkonnaseisundit ning veenduda selle tõesuses.

Tulevikutrendides on aduda, et aruandlus on asendumas toetatud info kogumisega keskkonnast ning tähelepanu juhtimise asemel lahenduste pakkumisel probleemidele. Juba täna käib Euroopas töö keskkonnaaruandluse lihtsustamise suunal. Ühe valdkonna lihtsamaks muutmist nimetatakse fitness-checkiks, mis sõnademänguna võttes toob seosed paremasse vormi saamisest. Mahuka andmekorje ja –hõive töö anname sammhaaval ära digimaailmale. See võimaldab andmekeskustest reaalajas andmete vaba kättesaadavuse kaudu tuua keskkonnaseisundi hindamise olevikku ning vähendada ettevõtjate koormust aru andmisel ning keskkonnaspetsialistide koormust andmehõive tüüpi töö vähenemisel.

Keskkonnaaruandlus – mida annab eeskujulikuks olemine?

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.