Sa oled siin

Kuidas liikuda jätkusuutlikkuse poole?

Teisipäev, 24. September 2019
Pildil Hans Bruyninckx.
Pildil Hans Bruyninckx.

Inimesed teadvustavad üha enam, et heaolu saavutamine keskkonna seatud piirides nõuab põhjalikke muudatusi põhilistes tootmise ja tarbimise süsteemides. Euroopa Keskkonnaagentuuri (EEA) avaldatud aruandes tuvastati kümmet tähelepanu nõudvat valdkonda, mille eesmärk on võimaldada üleminek kestlikkusele.

EEA aruandes „Süsteemide üleminek jätkusuutlikkusele: põhimõtted ja praktika” tuvastatakse poliitilisi valikuid süsteemsetele keskkonna- ja kliimaprobleemidele reageerimiseks Euroopas ja kogu maailmas. Aruandes tutvustatakse kümmet poliitiliste sõnumite kogu, kus tuuakse välja, kuidas valitsused ja muud osalised saavad võimaldada süsteemseid muutusi pikaajaliste säästva arengu eesmärkide saavutamiseks.

Keskendudes eelkõige Euroopa toidu-, energia- ja liikuvussüsteemidele, illustreeritakse aruandes mitmekesiste uuenduste – sotsiaalsete tavade, ärimudelite ja tehnoloogiate – edendamise olulisust, kuna need võivad käivitada uusi elu- ja mõtlemisviise.

Aruandes osutatakse kriitilisele vajadusele muuta linnad innovatsiooni ja võrgustike sõlmpunktideks, suunata rahavood säästvatesse ja ümberkujundavatesse uuendustesse, leida lahendus vältimatutele üllatustele ja teha järeleandmisi ning tagada sotsiaalselt õiglased tulemused.

Aruandes rõhutatakse ka seda, et säästvale arengule ülemineku saavutamiseks on vaja koostööd kõigis poliitikavaldkondades ja valitsustasanditel, et kasutada ära kodanike, ettevõtete ning kogukondade loovust ja jõudu. Keskkonna- ja kliimapoliitika vahendid on endiselt olulised, kuid süsteemide muutmiseks on vaja ka paljude muude valdkondade sidusat panust, alates teadusuuringutest ja innovatsioonist, tööstusest, konkurentsist ja kaubandusest ning lõpetades tööhõive, hariduse ja heaoluga.

Taust

Kõnealune aruanne on osa agentuuri jätkuvast tööst üleminekul jätkusuutlikkusele ning see põhineb EEA viimase viie aasta hinnangu kokkuvõttel „Euroopa keskkond – seisund ja väljavaated 2015 (SOER 2015)”.

EEA peamised väljaanded sel teemal hõlmavad „Jätkusuutlikkusele ülemineku perspektiive”, kus antakse ülevaade teemaga seotud raamistikest, kontseptsioonidest ja analüütilistest tööriistadest, ning „Süsteemide üleminek jätkusuutlikkusele – pikaajaline perspektiiv”, kus tutvustatakse juhtumiuuringud Euroopas kohalikul tasandil juba käimasolevate meetmete kohta.

EEA avaldab järgmise viie aasta hinnangu, „SOER 2020”, 2019. aasta detsembris.

 

Hans Bruyninckx,

Euroopa Keskkonnagentuuri juht

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.