Sa oled siin

Kuidas USA maastikupõlengute suits Eestit võib mõjutada

Reede, 18. September 2020
Kuidas USA maastikupõlengute suits Eestit võib mõjutada
Kuidas USA maastikupõlengute suits Eestit võib mõjutada

Ameerika Ühendriikide läänerannikul möllavate suurte tulekahjude suits liigub üle Atlandi ookeani Põhja-Euroopa suunas ning võib lähipäevade sees jõuda ka Eestisse siinset õhukvaliteeti mõjutama.

Meie suunas liikuvast suitsupilvest annavad tunnistust ilmaprognoosides kasutatavad Copernicuse atmosfääri seireteenistuse satelliidipildid. Teadaolevalt on juba pea kuu aega kestnud hiigeltulekahjude tulemusel eraldunud atmosfääri muuhulgas rohkem kui 30 miljonit tonni süsinikdioksiidi. Tulekahjud paiskavad atmosfääri nii palju saastet, et suitsupilvi võib kohata isegi enam kui 8000 km kaugusel.

„Maastikupõlengutest eraldub peamiselt CO2 ja veeaur. Lisaks tekivad osakesed (sh tahm), süsinikoksiidid, lenduvad orgaanilised ühendid, lämmastiku- ja väävliühendid jt ühendid. Maastikupõlengutest tulenev saaste sõltub tulekahju kestusest ja intensiivsusest, põlenud ala kogupindalast ning põlenud taimede liigist ja kogusest. Hetkel Californias toimuvate maastikupõlengute puhul on CO2 heide hinnanguliselt juba praegu suurem kui elektrijaamadest pärinev heitkogus,“ kommenteeris Keskkonnaagentuuri andmehalduspetsialist Elo Mandel.

Mandeli sõnul võib saaste olenevalt ilmast ja hajumistingimusest kanduda tegelikust tulekahju kohast väga kaugele. Osakesed on ohtlikud meie tervisele, põhjustades kopsu ja südame veresoonkonnahaigusi. Samuti mõjutavad saasteained atmosfääris pilvede kujunemist ning sademete tekkimist.  Teadaolevalt on suur osa USA lääneranniku massiivsetest maastikupõlengutest saanud alguse välgulöökidest, mis on hea näide sellest, kuidas ilmastikunähtused on põhjustanud õhusaaste allikate tekke.  

Praeguste õhuseirevaatluste tulemusel pole Eestis mingeid ohtu tekitavaid ilminguid täheldatud. Reaalaja andmeid on võimalik jälgida kahest allikast-  Eesti andmed on nähtavat siit: http://ohuseire.ee/, Euroopa andmeid saab jälgida siin: https://aqicn.org/map/europe#@g/56.9662/20.7642/5z

Keskkonnaagentuur kasutab kaugseiret ning antud juhul on agentuur tegelenud CAMSi (Copernicus Athmosphere Monitoring Service) mudelite prognoosi jälgimisega. Esialgse prognoosi järgi võivad tõusta CO kontsentratsioonid esmaspäevaks, 21. septembriks.

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.