Sa oled siin

Milline on meie metsade tervislik seisund?

Pühapäev, 21. Märts 2021
Metsa foto
Milline on meie metsade tervislik seisund?

Traditsiooniliselt tähistatakse 21. märtsil rahvusvahelist metsapäeva. Meie metsa hüvanguks annab olulise panuse Keskkonnaagentuuri metsaosakond, mis kogub ja töötleb meie metsade kohta erinevaid andmeid, kaasa arvatud meie metsade tervisliku seisundi kohta. Koostöös teiste riigiasutustega töödeldakse välja juhendeid, kuidas majandada metsi nii, et need oleksid terved.

Kui võrrelda võravaatluse ja kahjustuste hindamise tulemusi teiste Euroopa riikidega, võib öelda, et meie metsade seisund on hea.

Kooreürask ja võrsevähk

Aastaid 2019 ja 2020 neile eelnevate aastatega võrreldes võib öelda, et väga vähesel määral on nii kuuse kui ka männi okkakadu meie metsades suurenenud. Kuuse puhul on üheks põhjuseks vaatlusaluste puistute vananemine. Ligi 40% neist on vanemad kui 80 aastat ja vanemates puistutes on loomulik ka suurem okkakadu.

Teiseks põhjuseks on 2019. aastal kuuse-kooreüraski poolt tekitatud kahjustuste arvu suurenemine, mille tõttu paljud puud hukkusid. Õnneks saadi kahjuri rüüste kontrolli alla ja 2020. aastal seda kahjustust metsaseire aladel ei registreeritud.

Hariliku männi puhul on alati olnud võrade hinnangu arvestavaks teguriks võrsevähk. Selle seenhaiguse poolt on kahjustatud ligi 10% vaatluspuudest, kuid positiivne on see, et alles viis aastat tagasi oli see näitaja mitu korda kõrgem.

Mändide seisund sai tagasilöögi osaliselt tänu 2018. esinenud põuaperioodile, mille tõttu seisund kuivemates kasvukohatüüpides veidi halvenes.

Sademete, mullavee, okkaseire ja variseseire tulemused näitavad, et olulist saastet ega toitainete puudust viimastel aastatel ei ole olnud ja olukord on stabiilne. Metsamullaseire varasemad tulemused näitavad, et raskmetallide hulk on metsamullas perioodil 1993-2008 vähenenud.

Kahjuriteks seened ja putukad

Üheks indikaatoriks, kuidas inimesed saavad ise metsas liikudes hinnata selle seisundit, ongi võrade vaatlemine. Kui puu võra on hõre ja paljud  (üle 25%) okkad/lehed on juba kollased või pruunid, siis on ilmselge, et puul on midagi viga – kahjustaja võib olla mõni abiootiline (nt. põud) või biootiline (nt. seen, putukas).

Putukate poolt tekitatud kahjustusi võib leida tüvedelt (väikesed augud tüves), lehtedel (augud või näritud servad).

Kui tüvedel on seene viljakehad, siis võib ka kindel olla, et seen vaikselt nõrgestab puud. Nähtavad kahjustused võivad olla ka jalge all – kui raie käigus on raiemasinate poolt tekitatud 50+ cm vaod, siis see on ilmselge metsa kahjustus.

MetsEesti metsaseire sai alguse 1988. aastal ja on üheks osaks Euroopa metsaseire programmist ICP Forests (International Cooperative Programme on Assessment and Monitoring of Air Pollution Effects on Forests). Eestis on 101 esimese astme proovitükki, mille pealt kord aastas hindavad spetsialistid vaatluspuude tervislikku seisundit. Vaatluste käigus hinnatakse okkakadu ja märgitakse puudel esinevad kõik kahjustused, sümptomid, kahjustuse ulatus puul jne.

Iga viie aasta tagant mõõdetakse nende samade puude diameeter ja juurdekasv. Lisaks I astme seire punktidele on meil veel kuus II astme metsaseire proovitükki, kus toimub intensiivne metsaökosüsteemide seire. Kuuest metsaseire II astme alalisest proovitükist neli on rajatud männikusse (Sagadi, Vihula, Pikasilla, Karula) ja kaks kuusikusse (Karepa, Tõravere).

Kõigil nendel proovitükkidel hinnatakse igal aastal puude seisundit ja kahjustusi ning tehakse sademete seiret.

Metsade olukorrast Euroopa erinevatest riikidest saab lähemalt lugeda siit: https://bit.ly/314CibK

Head metsapäeva!

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.