Sa oled siin

Õhusaasteainete heitkogused on Eestis langustrendis

Neljapäev, 08. Aprill 2021
Pilved ja taevas
Õhusaasteainete heitkogused on Eestis langustrendis

Keskkonnaagentuuri äsjailmunud  raporti  ”Eesti õhusaasteainete heitkogused aastatel 1990-2019” kohaselt on õhusaasteainete heitkogused Eestis  langustrendis. Aastate heitkoguste võrdluse alusel hinnatakse riigile seatud heitkoguste vähendamise eesmärkide täitmist ning rakendatud heite vähendamismeetmete tõhusust.

Mahukast ülevaatest selgub, et ligi kolmekümne aastaga on vähenenud kõigi analüüsitud saasteainete heitkogused. Võrreldes varasemate aastatega on heitkogused vähenenud muuhulgas ka seonduvalt ettevõtete poolt kasutusele võetud heite püüdeseadmete ja uute  tehnoloogiatega. „Samuti mõjutas 2019. aastal heitkoguste vähenemist elektritoodangu langus, mille tingis kõrgel püsinud kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguste ühiku turuhind,“ kommenteeris Keskkonnaagentuuri andmehaldusosakonna juhtivspetsialist Elo Mandel.

Heitkoguste andmed pärinevad iga-aastastest keskkonnaluba omavate ettevõtete poolt esitatud aruannetest. Lisaks ettevõttete poolt esitatud andmetele, on hinnatud heitkoguseid ka väikestest aruandluskohustuse alla mittekuuluvatest paiksetest heiteallikatest või teatud suuremat pindala katvatest heiteallikatest (põllumajandus, liikuvad heiteallikad, kodumajapidamised).

Täpsemalt saab konkreetsete saasteainete heitkoguste suundumustest lugeda siit.

Ülevaade põhineb Euroopa Komisjonile, Euroopa Keskkonnaametile ja Piiriülese õhusaaste kauglevi Genfi konventsiooni (CLRTAP) sekretariaadile esitatud inventuuriaruande heitkoguste trendi peatükil. Inventuuriaruande esitamise kohustus tuleneb LRTAP konventsioonist ja direktiivist 2016/2284/EL teatud saasteainete riiklike piirnormide kohta (nn NEC-direktiiv).

Ülevaade „Eesti õhusaasteainete heitkogused aastatel 1990-2019“ on leitav Keskkonnaagentuuri kodulehelt: https://www.keskkonnaagentuur.ee/sites/default/files/eesti_ohusaasteainete_heitkogused_aastatel_1990-2019.pdf

 

Lisainfo:

Elo Mandel,

Tel: 6736 628, e-post: elo.mandel@envir.ee

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.