Sa oled siin

Pärnu jõgi suunati Sindis kärestikule

Esmaspäev, 23. September 2019
Foto: Raadamistööde järgne vaade paisule Sindis (autor: Sander Hirvesaar).
Foto: Raadamistööde järgne vaade paisule Sindis (autor: Sander Hirvesaar).

Aasta tagasi alustas Keskkonnaagentuuri lepingupartner Sindis ehitustöödega, mille eesmärk oli lammutada Pärnu jõel asuv Sindi pais ning rajada selle asemele kärestik. Möödunud nädalal suunati jõgi valminud kärestikule.

„Kärestiku olulisim osa, madalvee voolusäng, on valmis ning jõgi suunati eelmisel reedel kärestikule. Veetase jões on küll madal ning töö alles pooleli, kuid juba praeguseks oleme saavutanud oma põhieesmärgi – kalade vaba ränne kärestikul on tagatud,“ võttis senise töö kokku Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.

2015. aastal alustas Keskkonnaagentuur projekti „Pärnu jõestiku elupaikade taastamine“ elluviimist. Ehitustööd on kestnud täpselt aasta ning tänaseks on tehniliselt keerukaim osa, madalvee voolusäng valmis ning jõgi suunati voolama üle kärestiku.

„Reedel, 20.09. avati seni ajutiste tõkketammidega piiratud jõeosa ning jõgi hakkas voolama vastvalminud kärestikule. Paisjärve asemel on nüüd kiirevooluline ja kärestikuline jõelõik, kus kalad saavad omatahtsi liikuda ning kanuu- ja süstamatkajatele peaks samuti elevust jaguma,“ kirjeldab Keskkonnaagentuuri projektijuht Külli Tammur seniseid tulemusi. „Ka Sindi väliujula on valminud, aga tegevused ülejäänud kärestiku rajamiseks jätkuvad sama hoogsalt edasi. Sauga poolse kärestikuosa loodame valmis saada aasta lõpuks,“ lisab Tammur.

Eesmärk on enne suurveeperioodi lõpetada maksimaalselt palju tegevusi. Peale kevadise suurvee alanemist alustatakse kärestikust allavoolu kudealade rajamisega, mis loob piirkonnas kaladele veelgi paremad elu- ja kudetingimused. Kevadesse jäävad ka kõik haljastustööd ning ehitusala korrastamine.

Valmiva kärestiku tööpõhimõtte on selline, et madalveeperioodil koondub kogu jõe vooluhulk Sindi poolsesse madalvee voolusängi ning vooluhulga suurenedes hakkab jõgi kärestikku üle ujutama. „Kärestik paistab praeguse vooluhulga juures tarbetult massiivne, kuid selle ehitamisel arvestatakse, et Pärnu jõe vooluhulgad on väga erinevad ning kärestikult peab läbi mahtuma ka ekstreemne kevadine suurvesi ilma, et ümberkaudsed elamud ja ettevõtted saaksid üle ujutatud ning kaldad kaasa kantud,“ kirjeldab Tammur Sindis avanevat vaatepilti.

Ehitustööde järgselt ning madalvee ajal näeb kärestik välja nagu suur kiviväli, kuid paari aastaga teeb loodus oma töö ning moodustub taimestik. „Kui ette kujutada, milline võiks olla pilt Sindis mõne aasta pärast, vaadake kärestikust allavoolu jäävat jõekallast – pajud ja veetaimed leiavad kiiresti endale sobiliku kasvukoha ka valmival kärestikul,“ kinnitab projektijuht.

Sindi linnas paiknenud pais asus Pärnu jõe suudmest 14 km kaugusel, olles vee-elustikule ületamatu ja blokeerides rändel olevatele kaladele 90% Pärnu jõestikus asuvatest kude- ja elupaikadest. Olukord lahendatakse Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi võimendusel projekti „Pärnu jõestiku elupaikade taastamine“ raames.

Lisainfo:

Külli Tammur

Keskkonnaagentuuri projektijuht

e-post: kulli.tammur@envir.ee

Tel: 5669 6476

 

LISAKS: Tööde kokkuvõtlik ajagraafik

Töölõik

Algus

Lõpp

Ettevalmistustööd

2018 III kvartal

2018 IV kvartal

Teede ja platside rajamine

2018 III kvartal

2018 IV kvartal

Alaveepoolne kaldakindlustus (Kalamaja teelt)

2018 III kvartal

2018 IV kvartal

Betoonpaisu lammutustööd

2018 III kvartal

2018 IV kvartal

Kärestiku pinnasetööd

2019 I kvartal

2019 IV kvartal

Kärestiku kivitööd

2019 II kvartal

2020 IV kvartal

Vabriku kanali täitmine ja korrastamine

2018 III kvartal

2019 I kvartal

Suuroja suudme ümberkujundamine ja platside rajamine Saugapoolsele kaldale

2018 III kvartal

2020 IV kvartal

Ehitusaegsed veetõkketammid ja Suuroja ajutine möödavoolusäng

2018 III kvartal

2020 IV kvartal

Raho OÜ veehaarde rekonstrueerimine

2018 III kvartal

2019 III kvartal

Sindi Lanka AS veehaarde rekonstrueerimine

2018 III kvartal

2019 III kvartal

Välisujula rekonstrueerimine

2020 II kvartal

2020 IV kvartal

Kudealade rajamine

2021 II kvartal

2021 II kvartal

Heakorratööd

2021 II kvartal

2021 II kvartal

Allikas: Keskkonnaagentuur

Sindi pais

Foto: Raadamistööde järgne vaade paisule Sindis (autor: Sander Hirvesaar).

Videolink: https://youtu.be/IuZyIt9uQ-0

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.