Sa oled siin

Põhja- ja Baltimaad moodustavad ühise numbriliste ilmaprognooside keskkonna

Teisipäev, 21. August 2018
NORDMETi nõukogu liikmed (Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala pildil keskel) käisid visiidi käigus tutvumas Islandi meteoroloogiateenistuse superarvutiga.
NORDMETi nõukogu liikmed (Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala pildil keskel) käisid visiidi käigus tutvumas Islandi meteoroloogiateenistuse superarvutiga.

15.-17 augustini toimus Islandil, Reykjavikis korraline Põhja- ja Baltimaade meteoteenistuste direktorite kokkusaamine.

NORDMET nime kandev Põhja- ja Baltimaade vaheline koostöö on viimastel aastatel muutunud aina tihedamaks. Seekordsel NORDMETi kohtumisel allkirjastasid osavõtjad vastastikuse mõistmise memorandumi ühise numbriliste ilmaprognooside keskkonna (United Weather Centres) loomiseks. Lisaks Põhja- ja Baltimaadele on sellesse koostöösse kaasatud ka Holland ja Iirimaa.

Loodava ühise keskkonna käivitamine on plaanis aastaks 2027, enne seda tuleb riikidel kokku leppida ühtses süsteemis ilmaandmete töötlemise ja vahendamise osas.

Eesti liitumine ühise ilmaprognooside keskkonna rajamise projektiga on märkimisväärne samm meie prognoosmudelite teenuste täiustamisel. See peaks parendama Riigi Ilmateenisuse senist prognoosimise kvaliteeti nii ajalises kui ka ruumilises mõõtmes. Kindlasti näeme sellest reaalset kasu, kuna seeläbi suureneb nii admetöötluse analüüsi võimekus ja maht kui paranevad ka spetsialistide ekspertteadmised. Koostöös saab lähiriikide varasematele kogemustele toetuda.

Edasine koostöö jätkub nii ida kui lääne suunal, et erinevad meteoteenistused saaksid 2022. aastaks parendada omavahelist koostööd ja andmevahetust. 2027. aastaks peaks seega kõigi kümne riigi ilmaüksused töötama juba ühistel alustel, kasutama sarnaseid operatsioonisüsteeme ja ühist taristut. Kohtumisel allkirjastatud memorandumis lepiti kokku edasise koostöö põhimõtetes, otsustus- ja vastustusstruktuuris ning finantsküsimuste põhimõtetes.

Lisaks arutas põhjamaade lennumeteoroloogia konsortsium (NAMCOM) kohtumisel oma järgmiste aastate strateegiat ja tegevuskava, et ühtlustada erinevate riikide töömeetodeid ja osutatavad teenused.

Arutluse all oli ka tegevuskava, kuidas koordineerida ja tegutseda üheskoos paremini ekstreemsete ilmastikunähtuste puhul. Mitmed riigid pidid sel suvel rinda pistma ulatuslike metsatulekahjudega – nende likvideerimisel on riikidevaheline koostöö ja ka ilmateenistuse panus selles protsessis väga olulisel kohal.

Muuhulgas kohtuti ka mitme erakapitalil põhineva firma esindajatega (GARTNER, Volvo, Spire), et kaaluda, mil moel oleks võimalik kaasata lähiaastatel oma senise töö täiustamiseks näiteks kommertseesmärkidel töötavaid satellitidelt edastatavaid andmeid ja kuidas suurendada ilmavaatlustes vabatahtlike inimeste panust.

NORDMETi järgmine, arvult 23. koosolek toimub järgmise aasta augustis juba Eestis.

 

 

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.