Sa oled siin

Septembrikuine tihaste rekordränne Kabli linnujaamas

Kolmapäev, 07. Oktoober 2020
Pilt: Linnud suunatakse mõrdpüünisest kogumiskasti toika otsa kinnitatud kolistaja abil, misjärel linnud välja võetakse, rõngastatakse, mõõdetakse, kantakse registrisse ning uuesti vabastatakse.
Pilt: Linnud suunatakse mõrdpüünisest kogumiskasti toika otsa kinnitatud kolistaja abil, misjärel linnud välja võetakse, rõngastatakse, mõõdetakse, kantakse registrisse ning uuesti vabastatakse.

Septembrikuu tõi Keskkonnaagentuuri Kablis asuvasse linnujaama loetud päevade jooksul tõelise tihaste rändetormi, mil rõngastajate käed olid nii tööd täis, et teist sellist naljalt ajaloost ei meenugi. Ühe päevaga said rõnga jalga 2208 lindu!

Esimene sügistorm saabus mäletatavasti 10. septembril ning järgmine juba 17. septembril. Viimane torm tõi loodetuule puhangud, mis ületasid 20 m/s. Sellised loodetuuled on merele avatud Kabli rannikul linnupüünisele purustava jõuga, mistõttu lasti püünis poole võrra alla. Kahe tormi vahele jäi ka üks helgema ilmaga päev. Nimelt 16. septembril pöördus tuul kagusse ning võib öelda, et viimaks algas tihaste ränne. Rõnga said sel päeval 564 lindu, kelle hulgas oli arvukaim musttihane (424), sinitihane (59), rasvatihane (27) ning väike-lehelind (22).

Soodsale rändepäevale järgnes sügistorm ning järgneva nädala jooksul olid ilmaolud tihaste rändeks väga ebasobivad - valdavalt lääne- ja loodetuuled. 23. septembril pöördus tuul lõunasse. Toimus ilmamuutus, mille järel jäi soodne rändeilm püsima septembri lõpuni. Järsk ilmamuutus tõi endaga kaasa rändsete tihaste laviini.

Nii kogesid tol kolmapäeval (23.09.2020) Kablis vahetuses olnud 4 rõngastajat päeva, millist pole linnujaamas ammu kogetud. Rõngastuspuldis olid Jaak Tammekänd ja Raul Vilk ning mõrdpüünisega opereerisid Aivo Klein ning Meelis Leivits. Kella 11-ks oli rõngastamist ootavaid linde juba nii palju, et tuli kolmekesi rõngastama asuda ning viimane neist pidi üksinda püünisega toimetama.

Tihased saabusid püünisesse sisuliselt katkematu voona. Põhiline rände tipp, mis koosnes puhtalt must-tihasest, saabus kl 12 paiku ning kestis kl 15-ni. Rõnga sai tol päeval jalga 2208 lindu. Lisaks saadi 5 välismaist taasleidu (2 Hollandi, 1 Saksamaa, 1 Läti ja 1 Leedu) ning tabati ka 2 lääne-pöialpoissi.

Tol päeval löödi järjekordselt üle sinitihase päeva rekord, mis on nüüd 724 lindu (eelmine rekord pärineb eelmise aasta 26. septembrist, mil rõngastati 566 sinitihast).

Üle 2000 rõngastusega päevi pole linnujaama ajaloos just palju - enam kui 50 aastase ajaloo jooksul vaid 15 päeva. Enamasti jäävad need 1970ndatesse ja 80ndate aastate algusesse. Viimane taoline rändepäev oli 28. septembril 2005, mil sai rõnga jalga 2158 lindu.

Kuna soodsad ilmad jätkusid, siis jätkus ka tihaste ränne. Hullule kolmapäevale (23.09.2020) järgnesid kolm päeva, mil rõngastati iga päev üle 1000 linnu. Lisaks saadi veel 2 välismaist taasleidu (2 Vene) ning püstitati uus lääne-pöialpoisi päeva rekord, milleks on nüüd 3 lindu.

Kui 23-24. september oli musttihase rändepäevad, siis reedel (25.09.2020) domineerisid püügiarvudes juba pöialpoisid (505). Alles laupäeval (26.09.2020) oli ränne märkimisväärselt tagasihoidlikum (vaid 371 rõngastust) ning peale 28. septembrit muutusid tihaste numbrid täiesti olematuks.

Septembri lõpu seisuga võib öelda, et esimene rändtihaste laine lahkus meilt sel aastal väga lühikese, 6-päevase perioodi jooksul. Oma osa on selles kindlasti tuulisel ja tormisel septembri algusel, kuid oma panuse andis ka üllatusena saabunud musttihase invasioon, millist pole Kablis nähtud juba mõnda aega.

Septembrikuuga said linnujaamas rõnga jalga 7613 lindu. Võrreldes eelnevate aastatega on 2020 hooaeg veidi teistsugune. Pea olematu arvukusega on sel aastal sabatihane (vaid 19 rõngastust), kelle arv küllalt sageli esinevatel invasiooniaastatel ulatub tuhandetesse. Sabatihaste invasiooni asemel leidis aset musttihaste invasioon (2221 rõngastust) ning jätkuvalt arvukas on sinitihane (2175 rõngastust).

Tähelepanu on äratanud asjaolu, et tavatult suur osa rõngastatud sini- ja rasvatihastest on olnud vanalinnud. See on märk selle kohta, et sigimisedukus oli 2020 aasta kevadel väike ning on võimalik, et oktoobrikuus jääb rändtihaste järgmine rändelaine tulemata.

Kabli linnujaam

Pilt: Linnud suunatakse mõrdpüünisest kogumiskasti toika otsa kinnitatud kolistaja abil, misjärel linnud välja võetakse, rõngastatakse, mõõdetakse, kantakse registrisse ning uuesti vabastatakse.

 

Lisainfo:

Meelis Leivits

Eluslooduse osakonna peaspetsialist

Tel: 5396 4464, e-post: meelis.leivits@envir.ee

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.