EST | RUS

OSTES ÖKOMÄRGISEGA TOOTEID OLED LOODUSSÕBRALIK

MIS ON ÖKOMÄRGIS?

Ökomärgised on tähised, mis kinnitavad toote või teenuse keskkonnasõbralikkust.
Üle maailma on välja töötatud väga palju erinevaid ökomärgise andmise skeeme, mille eesmärk on:

• avaldada väiksemat keskkonnamõju kogu toote elutsüklit silmas pidades;

• edendada tooteid, mida kasutades vähendame negatiivset mõju keskkonnale;

• aidata kaasa loodusvarade tõhusamale kasutamisele.

Tarbides ökomärgisega tooteid, võime kindlad olla, et märgistatud tooted on meie tervisele ja keskkonnale ohutumad. Ökomärgised on usaldusväärsed, kuna neid annab välja sõltumatu organisatsioon, toetudes adekvaatsele teabele ning teadusuuringutele.

Ökomärgised pakuvad meile paremat teavet toodete keskkonnamõju kohta ning lihtsustavad valikute tegemist.

Euroopa Liidu Ökomärgis ja Põhjamaade Luigemärgis on esimese tüübi ökomärgised ja vastavad ISO 14 024 standardile, mis tagab selle, et need on kontrollitud ja usaldusväärsed tooted. Nende toodete tootmisel on arvesse võetud kogu toote olelusring.

EU Ecolabeli ametlik kodulehekülg:
http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/index_en.htm

EUROOPA LIIDU ÖKOMÄRGIS ehk EL LILLEKE

Euroopa Liidu ökomärgist kutsutakse ka Lillekeseks. Lillekese andmist koordineerib Euroopa Liidu Ökomärgise Komisjon ehk EUEB, mis töötab välja ja vaatab läbi ökomärgise andmise kriteeriumid ning hindamis- ja kontrollinõuded. Lillekese märk antakse oma tootegrupis kõige keskkonnasõbralikumatele toodetele. Lillekese ökomärgist võid leida puhastusvahenditelt, seadmetelt, paberitoodetelt, kodu- ja aiatoodetelt, riietelt ja määrdeainetelt.

Nordic Ecolabeli ametlik kodulehekülg:
http://www.nordic-ecolabel.org/

PÕHJAMAADE LUIGEMÄRGIS

Luigemärgis on praeguseks maailma üks edukamaid ökomärgiseid, mille otsustas kasutusele võtta Põhjamaade Ministrite Nõukogu. Luigemärgis on Põhjamaades väga tuntud ning toodete ja teenuste ostmisel lähtuvad nii tava- tarbijad kui ka eksperdid paljuski just keskkonnamärgise olemasolust.
Luigemärgist saab taotleda rohkem kui 60s tooterühmas alates pesuvahenditest ja pehmepaberi toodetest kuni mööbli ja majutusteenusteni.

ÖKOMÄRGISTE KASUTAJAD EESTIS

LUIGEMÄRGISEGA EESTI ETTEVÕTTED:
LILLEMÄRGISEGA EESTI ETTEVÕTTED:
  • AS Eskaro – siseruumide värvid.
  • Akzo Nobel Baltics AS – siseruumide värvid.
  • AS Kroonpress – trükitud paber.
  • AS Estko – Tööstuslike ja asutuses kasutatavate automaatsete nõudepesumasinate pesuvahendid, käsinõudepesuvahendid, universaalpuhastusvahendid ja sanitaarpuhastusvahendid, mahapestav kosmeetika.
  • Mayer Industries AS – Pesumasinas kasutatavad detergendid, käsinõudepesuvahend, nõudepesumasinas kasutatavad detergendid, universaalpuhastusvahendid ja sanitaarpuhastusvahendid.
  • Ten Roses OÜ – pehmepaber.
  • Idest-CHEM OÜ – mahapestav kosmeetika.

ETTEVÕTJALE